Jaki hosting wybrać 2017

 

Odwieczne pytanie które zajmuje głowy coraz więcej osób. Odpowiedź jest prosta… Dopasowany do Ciebie 😉
Oczywiście pół-żartem, ale jest w tym wyrażeniu też trochę prawdy. Hosting który wybieramy do naszego projektu, powinien być dobrany do naszej witryny. Nie może być ani za mały ani zbyt duży (co by tylko przysporzyło nam niepotrzebnych kosztów).

Zapraszam do krótkiego wpisu którym mam nadzieję pomoże Ci wybrać odpowiedniego dostawcę.


Co to jest hosting? – przeczytasz w poprzednim wpisie.

Teraz najważniejsze pytanie brzmi:

Czym się kierować przy wyborze usług hostingowych?

Wybór hostingu powinien być prosty – ale w praktyce nie należy do najprzyjemniejszych poszukiwań jeśli nie znamy się na tym. Ale czasami nawet wiedząc więcej – też możemy trafić źle.

Działająca głównie w internecie – od zawsze potrzebowaliśmy niezawodnego dostawcy który mógłby świadczyć usługi na wysokim poziomie. Nasi klienci często również oczekiwali pomocy w wyborze właściwego rozwiązania i polecenia zaufanego hostingodawcy.

Na początek zastanówmy się

Jak dzielimy hosting?

Hosting współdzielony

Dobrą opcją dla małych, nowo powstałych firm, które nie dysponują zbyt dużym budżetem, jest hosting współdzielony. Korzystając z niego, decydujemy się na współdzielenie przestrzeni, transferu, mocy obliczeniowej oraz pamięci RAM i oprogramowania – taki serwer nie udźwignie rozbudowanej, często odwiedzanej witryny, ale na początek będzie jak znalazł, bo pozwoli sporo oszczędzić.

Koszt: $ – Niski abonament roczny wynoszący z reguły od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.
Plusy:  Idealny wybór na wystartowanie ze stroną
Minusy: Ograniczone zasoby, przestrzeń może się szybko zapełniać przez zwykła pocztę, 

 

Serwer VPS

Inna opcja współdzielenia to VPS – droższy, ale znacznie wydajniejszy. Wynajmując hosting na zasadach VPS, otrzymujemy do dyspozycji odrębne, niezależne od innych klientów środowisko, a tym samym większą szybkość i moc.

Koszt: $$ – od kilkudziesięciu do kilkuset zł miesięcznie
Plusy – Zwiększone zasoby które pozwalają na uruchomienie bardziej wymagających systemów

Minusy – z reguły konieczne jest wykupienie dodatkowo opcji managed, jeśli sami nie znamy się na administracji serwerami.

 

Serwer dedykowany

Jeśli planujemy prowadzić sklep internetowy albo prowadzimy dużą, znaną firmę, której strona odwiedzana jest przez wielu internautów, najlepszym rozwiązaniem będzie serwer dedykowany, czyli dzierżawa serwera fizycznego. To najdroższy, ale też najbardziej wydajny rodzaj hostingu, który bez problemu udźwignie nawet duży portal informacyjny.

Koszt: $$$ – od kilkuset zł do kilku tysięcy zł miesięcznie
Plusy – Brak jakichkolwiek limitów – cały serwer pracuje nad wydajnością naszych projektów.

Minusy – Wysoki koszt, z reguły konieczność korzystania z usług administratora.
(Tak naprawdę te minusy mogą nie być wadami – większe zasoby to oczywiście większe koszty – ale z reguły gdy się decydujemy na taki serwer to ona na siebie zarabia, jesli potrzebujemy takiego serwera, to zazwyczaj też już musimy korzystać z usług administratora – który cały czas czuwa nad bezpieczeństwem i optymalną konfiguracją)


Osobiście przeszliśmy swoją drogę hostingową przez wielu dostawców, zaczynają jak większość od shared hostingu a kończąc na firmie z którą współpracujemy aktualnie.

Przy wyborze hostingu warto uważać na:
1. promocje na 1 rok – koszty w pierwszym roku to kilkadziesiąt złotych, ale już za rok ceny są wywindowane do poziomu nawet 10-krotnie wyższego rzędu przykładowo 800zł, lepiej od początku wybrać dostawcę od którego nie trzeba będzie uciekać po okresie testowym.
2. brak supportu – zanim wybierzemy dostawcę, zadzwońmy na numer alarmowy i spróbujmy założyć testowego ticketa -sprawdźmy ile trzeba będzie czekać w razie jakiekolwiek awarii. Nie dzwońmy na numery handlowe – te z reguły są odbierane szybko 🙂
3. brak administracji – dotyczy vpsów i serwerów dedykowanych – jeśli nie znamy się na administracji serwerem to musimy mieć administratora,  który odpowiednio skonfiguruje wszystko i będzie dbał o ciągłość usługi
4. kopia zapasowa – a właściwie jej brak – umówmy się że aktualnie konieczny jest dostęp najlepiej do kilku ostatnich backupów naszych plików na ftp oraz baz danych. Uwaga na krótkie okresy kopii – lub dziwne warunki jej aktywacji. (Np. kopia z 3 ostatnich dni – ale włączana po kontakcie z supportem – który nie pracuje na weekendzie, więc awaria w piątek po 16 to dla nas weekend z problemami)
5.  niepotrzebnie zawyżone parametry – nie potrzebujemy serwera dedykowanego do strony firmowej – nie potrzebujemy nawet vps’a – monitorujmy zasoby i w razie potrzeby zwiększajmy pakiet na wyższy

Z jakiego hostingu korzystamy?

Po długich testach i poszukiwaniach – na szczęście udało się nam trafić na zespół dhosting.pl i ich nową usługe EWH
(Elastyczny Web Hosting – zobacz test i porównanie tej usługi).

Wszystkim niezdecydowanym polecamy ich usługi, nareszcie udało się znaleźć firmę z którą można się dogadać, dodzwonić i w zasadzie zapomnieć o niej – bo wszystko działa! 🙂

Picture of Studio Graficzne

Studio Graficzne

Leave a Replay

Jak wybrać studio graficzne dla Twojego biznesu?

Wybór odpowiedniego studio graficznego jest kluczowym krokiem dla każdego przedsiębiorcy pragnącego skutecznie promować swój biznes. Dobrze zaprojektowana grafika nie tylko przyciąga uwagę

Zapisz się na newsletter

Pozostań z nami w kontakcie

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?