Ten wpis jest przygotowany ze względu na często pojawiające się pytania, jak wygląda praca nad logo, dlaczego tak długo i dlaczego tak drogo :).
Projektuję projekty logo od 2009 roku, więc już dobrych kilka lat. Kilkukrotnie (na szczęście) zdarzyło mi się projektować coś i usłyszałem od tego niedobrego (żartuję – wszyscy są dobrzy:) klienta że to przecież „tylko parę minut roboty”, „to logo jest za proste” , „za małe” , „nie widzę symboliki” itd itd. Niektórzy zdaję się że wiedzieli lepiej jak przygotować taki projekt, jak go zmienić, a koniec końców wychodził.
Pierwszą rzeczą którą rozpoczynamy przed rozpoczęciem zlecenia, to przynajmniej powierzchowne rozpoznanie klienta i wstępne oszacowanie czy Pan podoła. Jeśli okazywało się hura i super że jak najbardziej projekt mieści się w granicach rozsądku to po wymianie kilku emaili przechodzimy do… 2. Wypełnienia briefu – tak, tego długaśnego dokumentu w którym trzeba opisać czego oczekujemy, czego kategorycznie nie chcemy itd. Jest to o tyle ważna rzecz, że dzięki niej, nie będziemy musieli niepotrzebnie pracować nad projektami z góry straconymi już na starcie. Oczywiście najłatwiej jest napisać „brak uwag” , wy coś wymyślcie itd – a później jednak „niestety kształt samochodu jest zbyt infantylny, szukamy czegoś innego.
3. Jeśli brief mamy wypełniony poprawnie, to możemy przejść do podpisania umowy w której określimy sobie terminy pracy, wynagrodzenie, sposób zapłaty i czas odpowiedzi obu stron. Może wydawać się to dziwne, ale na przestrzeni kilku lat 5 czy 6 projektów logo po wysłaniu, zostało zapomnianych przez klientów – zlecili, zapłacili i tyle było ich widać.
Przystępujemy wreszcie do pracy.
Najprostsze a zarazem najtrudniejsze, czyli przygotowanie map myślowych i poszukiwanie punktów zaczepienia, który pomgół by połączyć np. branżę z nazwą, znaleźć jakieś charakterystyczne elementy które wpasowały by się w przyjętą ramę briefu. Gdy znajdziemy już te elementy których szukamy, to możemy przystąpić do szkicowania.
Szkicowania – Na tym etapie, powstają wszelkie pomysły, połączenia liter z kształtami, wstępne zarysy typografii. Papier przyjmie wszystko, dlatego możemy przeszkicować każdą opcję i ułożenie znaków tak, aby wybrac najlepszą z możliwych
Dobrą praktyką jest też zrobienie na koniec szkicowania rzeczą jest zrobienie małego researchu i sprawdzenie przy pomocy wyszukiwarki jakie projekty logo już pojawiają się, i obraniu właściwej drogi do projektowania. Może to być o tyle ciężkie, że nazwy lub branże bardzo popularne bazujace na tych samych kształtach mogą mieć bardzo wydrenowane pole do popisu pomysłów.
Jeśli w czasie kilku godzin wertowania google, stron z inspiracjami dla klientów, będziemy wiedzieli że nasz pomysł nie pojawia się w co drugim projekcie, to możemy śmiało wybrać te jedyne do ostatenczych prac czyli finalizacji w programie graficznym.
Wszystkie projekty logo aby spełniały swoją funkcję powinny powstawać w programie do grafiki wektorowej – osobiście pracuję na Adobe Illustrator, ale z powodzeniem można użyć do tego celu również konkurencyjnego Corel Draw, Inkskape czy ostatnio modnego Affinity Designer. Co do tego który program jest najlepszy nie wypowiem się, bo nie wiem Każdy ma swoje plusy i minusy.
W tym programie możem przygotować taką wersję naszego logo aby była możliwe powiększanie do każdej wielkości.
Po przygotowaniu 1 lub kilku wstępnych projektów – przygotowywana jest mała prezentacja i wizualizacja która pozwala na przedstawienie pracy w ładniejszy sposób.
Klient po otrzymaniu wstępnych propozycji, może je całkowicie odrzucić, lub poprosić o poprawki, które wtedy nanosimy albo bezpośrednio w programie, albo przechodzimy do przeszkicowania i później spowrtoem wracamy do programu.
Po ostatecznej akceptacji, mając gotowy produkt przygotowywane są wersje kolorystyczne dla logo (pełny kolor, wersja achromatyczna, monochromatyczna i achromatyczna w kontrze) wersja pionowa i pozioma a także wersje plików w popularnych rozszerzeniach wektorowych (pdf, ai, eps,) oraz rastrowych (jpg, png, gif) które pozwolą na sprawne wykorzystanie projektu do własnych celów.
Gdy już mamy przygotowany gotowy projekt, to możemy do niego opracować kartę znaku lub księgę znaku. Są to dokumenty które w mneijszy lub większy sposób pokazuj nam projekt logo w różnych zastosowaniach, określają z góry kolorystykę czy pole ochronne.
Jeśli do projektu były równiez zamówione dodatkowe projekty identyfikacji wizualnej, to przygotowujemy spójną papeterię firmową, wizytówki, papier firmowy, pieczątkę koperty i inne indywidualne.
Po zakończeniu prac, ale przed przekazaniem plików – konieczna jest wpłata drugiej części kwoty, a po zaksięgowaniu środków na koncie przesyłane zostają projekty.