Jeśli tworzymy stronę internetową to w pewnym momencie na pewno pada pytanie od agencji reklamowej lub projektanta „Gdzie umieszczamy nową stronę internetową” i wychodzi prośba o stworzenie lub udostępnienie danych koniecznych do połączenia.

Wiele osób myli wtedy pojęcia domeny z hostingiem i twierdzi że ma wykupiony adres strony np. www.studiodi.pl i to wystarczy żeby strona była w internecie.

Otóż nie.

Domena jest jedynie ciągiem znaków (adresem) po którego wpisaniu jesteśmy kierowani właśnie pod konkretny hosting.
Najprościej tłumacząc – Domena działa jak skrót do plików naszej strony – a która znajduje się w jakimś katalogu na dysku.Samo kupno domeny jeszcze nic nam nie daje – musimy ją „skierować” na konkretny hosting.

Hosting (Konto Hostingowe) znajduje się na serwerze.
Serwer to nic innego jak komputer  który jest podłączony do internetu, i ludzie znający jego IP i ścieżkę do udostępnionego folderu ze stroną moga ją zobaczyć , dzięki czemu internauci mogą trafić na umieszczone na nim strony internetowe, sklepy bądź aplikacje.

Czyli wystarczy umieścić stronę na komputerze i będzie w internecie?
I tak i nie 🙂 Aby strona była cały czas dostępna, to nasz komputer musi pracować 24h na dobę i być cały cza podłączony do internetu. Kolejną sprawą są wątki czysto techniczne jak zapewnienie odpowiedniej temperatury do pracy, ponieważ komputer pracujący cały czas będzie wytwarzał duże ilości ciepła i np, w lecie może się przegrzewać. Gdy będzie awaria prądu lub internetu to również strona nie będzie działała. Nie wspominamy już o o awariach sprzętu, w najgorszym wypadku awarią dysku i danych na nim – czy posiadamy wtedy aktualny backup naszych danych? Pomijam już całkiem specjalistyczną wiedzę która będzie pozwalała nam zarządzać naszym domowym serwerem. Czy czujemy się administratorem? Bo jeśli nie mieliśmy z tym nic wspólnego, to nie poradzimy sobie z administracją.

Dlatego pytanie czy warto jest korzystać z serwera u siebie w domu –  Jest dosyć retoryczne.
Warto jeśli mamy na to miejsce, czas, odpowiedni sprzęt i zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze

Ale dla pojedynczej strony – koszt 50 zł jest raczej dużo bardziej zjadliwym kosztem
Lepiej jest zająć się tym co robimy dobrze a

Jeśli już wiemy co tak naprawdę potrzebujemy aby strona internetowa działała , to teraz pytanie jak wybrać najlepszy hosting?

Picture of Studio Graficzne

Studio Graficzne

Leave a Replay

Jak wybrać studio graficzne dla Twojego biznesu?

Wybór odpowiedniego studio graficznego jest kluczowym krokiem dla każdego przedsiębiorcy pragnącego skutecznie promować swój biznes. Dobrze zaprojektowana grafika nie tylko przyciąga uwagę

Zapisz się na newsletter

Pozostań z nami w kontakcie

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?